
Štátna správa
SNAS – Slovenská národná akreditačná služba
Slovenská národná akreditačná služba (SNAS) je štátna príspevková organizácia so samostatnou právnou subjektivitou. SNAS plní funkciu národného akreditačného orgánu na Slovensku.
Slovenská národná akreditačná služba akredituje v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, slovenskými technickými normami, medzinárodnými technickými normami ISO/IEC, normami Európskej únie a dokumentmi medzinárodných a regionálnych organizácií, najmä Európskou organizáciou pre spoluprácu v akreditácii (EA), medzinárodnou globálnou organizáciou na spoluprácu pri akreditácii laboratórií (ILAC), medzinárodným akreditačným fórom (IAF) a predpismi OECD o správnej laboratórnej praxi.
ČIA – Český institut pre akreditaci
Český institut pro akreditaci, obecně prospěšná společnost, ako národný akreditačný orgán založený vládou Českej republiky, poskytuje svoje služby v súlade s platnými právnymi predpismi vo všetkých oblastiach akreditácie tak štátnym, ako aj súkromným subjektom. Princíp jednotného európskeho akreditačného systému tvoreného národnými akreditačnými orgánmi, ktoré fungujú podľa jednotných pravidiel a akreditujú podľa definovaných medzinárodne uznávaných noriem, vychádza z postoja EÚ, špecifikovaného v Globálnej koncepcii o prístupe ku skúšaniu a certifikácii.
SOPK– Slovenská obchodná a priemyselná komora
Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejno-právna inštitúcia pôsobiaca na území Slovenskej republiky, ktorá vyvíja činnosť na podporu a ochranu podnikania svojich členov v tuzemsku a v zahraničí.
SOPK je právnickou osobou, zriadenou zákonom Slovenskej národnej rady č. 9/1992 Zb. o obchodných a priemyselných komorách, v znení neskorších predpisov.
QSCert sa stal členom SOPK v júli 2011
NBÚ – Národný bezpečnostný úrad
Národný bezpečnostný úrad je ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu utajovaných skutočností, šifrovú službu, kybernetickú bezpečnosť a dôveryhodné služby. Od svojho vzniku 1. júla 2001 sídli na Budatínskej ulici v Bratislave. Zriadenie úradu historicky súvisí s rokovaniami o vstupe Slovenskej republiky do EÚ a NATO, v rámci ktorých vznikla požiadavka na vytvorenie nezávislej inštitúcie, ktorá by zodpovedala za ochranu utajovaných skutočností a šifrovú ochranu informácií. Úrad začal pôsobiť 1. novembra 2001 prevzatím potrebných kompetencií od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Ďalšie kompetencie úradu pribúdali postupne. V roku 2002 sa rozšírili o oblasť elektronického podpisu, od 1. septembra 2014 úrad poskytuje Súdnej rade Slovenskej republiky podklady pre posudzovanie spôsobilosti kandidátov na sudcov a 1. januára 2016 úrad prevzal zodpovednosť za problematiku kybernetickej bezpečnosti.
Doteraz poslednú zmenu prinieslo európske nariadenie eIDAS a nový zákon o dôveryhodných službách, ktorý v plnom rozsahu nahradil zákon o elektronickom podpise.